MENU

2024-03-06 Comments (0) Views: 112 Blog

Przewodnik po Poznaniu w 2024 roku. Co warto zobaczyć w nadchodzącym sezonie?

Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon turystyczny, warto więc pomyśleć o zorganizowaniu wycieczki po Poznaniu. W ostatnich latach turystyka w mieście była nieco uśpiona, a wiele osób odwołało swoją wizytę ze względu na toczące się remonty lub inflację. Planując zwiedzanie Poznania, zwróćcie uwagę na poniższe propozycje i rady z pierwszej ręki!

Najważniejszą informacją jest zakończony remont Starego Rynku w Poznaniu. Oddana do użytku została cała płyta rynku, można więc swobodnie poruszać się po najchętniej odwiedzanym miejscu Poznania! Jeśli przed wizytą w naszym mieście powstrzymywały was legendarne już remonty, możecie podobnie jak my odetchnąć z ulgą – rynek jest znów dostępny dla mieszkańców i turystów. Również ulica Święty Marcin odżywa po wielu latach prac, można więc komfortowo spacerować do Dzielnicy Cesarskiej.

Przyjedźcie i przekonajcie się sami, jak wygląda nowe oblicze Starego Miasta!

Najważniejszym adresem na rynku jest oczywiście wspaniały poznański ratusz. To jeden z najpiękniejszych renesansowych budynków w naszej części Europy. Tu trykają się poznańskie koziołki! Ratusz od kilku lat również był wyłączony ze zwiedzania, ale od 1 marca 2024 można oglądać niedostępne wcześniej gotyckie piwnice i parter tej pięknej budowli – działa tu Ratusz – Muzeum Poznania. To jeszcze nie całkowite otwarcie budynku (niedostępne są wyższe kondygnacje), ale warto wejść do środka, żeby obejrzeć koziołki z 1913 r., oryginalny pręgierz, przy którym wykonywano kiedyś kary na skazańcach i inne pamiątki związane z Poznaniem.

Niemalże naprzeciwko ratusza działa Muzeum Instrumentów Muzycznych. To jedyna tego typu placówka w Polsce. Muzeum przeszło renowację kilka lat temu, ale ze względu na ciągnące się remonty na rynku, mało kto zaglądał do środka. Warto nadrobić te zaległości, szczególnie jeśli zamierzacie zostać w Poznaniu na dłużej, niż jeden dzień. W ramach biletu wstępu otrzymacie audioprzewodnik, aby nie tylko oglądać eksponaty, ale także posłuchać nagrań, pokazujących brzmienie poszczególnych, często egzotycznych i niepowtarzalnych instrumentów.

W trakcie remontów otwarto również Muzeum Iluzji i również to miejsce było raczej rzadko odwiedzane ze względu na utrudniony dostęp i ogólny bałagan. Muzeum zbiera jednak bardzo dobre recenzje, warto wybrać się tam samemu lub z klasą, szczególnie, że w ofercie dostępne jest spotkanie z iluzjonistą! Wizyta może oznaczać nie tylko dobrą zabawę, ale także dostarczyć wiedzy na temat tego, jak działają nasze zmysły. Oczywiście wyjdziecie również z kolekcją zabawnych, niebanalnych zdjęć, a w związku z tym, że mówimy o iluzji – nie będę zdradzał niczego więcej, oprócz lokalizacji. Znajduje się tuż przy rynku na niewielkiej ulicy Woźnej!

Oczywiście w okolicy wyremontowanego Starego Rynku działają kultowe już atrakcje, jak Rogalowe Muzeum Poznania czy Muzeum Pyry, a także instytucje pokazujące wspaniałe kolekcje obrazów (Muzeum Narodowe), rzemiosła artystycznego (Muzeum Sztuk Użytkowych) czy poświęcone wydarzeniom historycznym (Muzeum Powstania Wielkopolskiego). Jeśli jeszcze ich nie odwiedziliście, trzeba nadrobić zaległości!

Zmiany na mapie kulinarnej w Poznaniu

Sporo dzieje się również na kulinarnej mapie Poznania. Przybywa nowych miejsc, ciągle jest coś ciekawego do odkrycia, a niektóre zyskują duży rozgłos, np. dzięki słynnym gwiazdkom Michelin. Poznań razem z Warszawą i Krakowem jest w trójce miast polskich, w których tego typu miejsca działają. Powstał także specjalny przewodnik po restauracjach rekomendowanych przez Michelin w Poznaniu.

A dobry miejski przewodnik po Poznaniu powinien państwu pokazać największe zalety Starego Miasta i zostawić wskazówki na czas wolny. Będzie on doskonale zorientowany w ofercie poznańskich atrakcji i na pewno dopasuje je do waszych potrzeb i zainteresowań. Najlepszy początek wizyty w Poznaniu to właśnie spotkanie z takim lokalnym ekspertem, który przygotuje was do pobytu i umili zwiedzanie miasta, dlatego jak zawsze zapraszam na spacery z przewodnikiem.

Tags: , , , , , , , ,

Comments are closed.