MENU

2023-11-08 Comments (0) Views: 262 Blog

Święty Marcin wraca na ulicę!

Po trzech latach nieobecności, spowodowanej remontami w centrum miasta oraz pandemią, do kalendarza wydarzeń powraca najbardziej poznańska impreza! Chodzi oczywiście o imieniny ulicy Święty Marcin. 11 listopada kolejny raz ulicą przejdzie barwny korowód, wyczekiwany przez dziesiątki tysięcy odwiedzających. Wraca stare dobre poznańskie święto!

Tegoroczny korowód wyruszy o godz. 13:00 spod kościoła św. Marcina i przejdzie w okolice placu Mickiewicza. Tam nastąpi uroczyste przekazanie kluczy do bram miasta świętemu Marcinowi. To oficjalny sygnał, że można zaczynać wielkie jedzenie! Rogale świętomarcińskie spotkamy tego dnia dosłownie na każdym kroku.

Na trasie korowodu od godz. 11:00 do 21:30 zorganizowany zostanie kiermasz rogala. Jak zwykle znajdziemy tam mnóstwo stoisk z najsłodszym symbolem Poznania. Również na pobliskich ulicach, placach i w okolicy Starego Rynku sprzedawane będą rogale. Jeśli zamierzają państwo zjeść tego dnia cokolwiek innego, lepiej z wyprzedzeniem zarezerwować stolik w restauracji. Przeżywają one 11 listopada prawdziwe oblężenie.

W listopadzie do menu poznańskich restauracji wraca gęsina. To potrawa również kojarzona ze świętym Marcinem. W tym roku w jednej z dużych sieci handlowych pojawiła się nowość, lody o smaku rogali świętomarcińskich! Same rogale najlepiej kupić w jednej z wielu lokalnych cukierni.

Organizator obchodów, Centrum Kultury Zamek, przygotował zestaw wydarzeń towarzyszących korowodowi. Będą to m.in. uliczne warsztaty plastyczne i taneczne, w przestrzeni miasta spotkamy szczudlarzy, żonglerów i kuglarzy, djów i kataryniarzy. Wieczór zamkną koncerty finałowe na scenie ustawionej na placu Mickiewicza. Tym razem wystąpią Uz jsme doma oraz Majka Jeżowska. 

Zwykle tego dnia centrum miasta jest wypełnione po brzegi spacerującymi ludźmi, dlatego odradza się przyjazd na obchody własnym samochodem. Część ulic będzie z pewnością zamknięta, lepiej wybrać więc komunikację miejską.

Oficjalny plan dnia znajduje się na stronie organizatora, czyli: https://ckzamek.pl/wydarzenia/10493-imieniny-ulicy-sw-marcin/

Do zobaczenia w kolejce po rogale!

Tags: , , , , , , ,

Comments are closed.