W ostatnią sobotę odbył się spacer z przewodnikiem śladami bohaterów nowej książki Ryszarda Ćwirleja „Śmierci ulotny woal”. Miałem okazję go poprowadzić wspólnie z autorem powieści! Razem z wydawnictwem Czwarta Strona Kryminału, zaprosiliśmy gości na wycieczkę w okolice najstarszego rzemieślniczego przedmieścia Poznania, czyli Wielkich Garbar.

Każdy, kto zna historię Poznania i uważnie wczyta się w powieści Ryszarda Ćwirleja, odkryje że autor świetnie orientuje się w dawnych realiach stolicy Wielkopolski. Nie przez przypadek losy powieściowych robotników, drobnych kupców, woźniców, złodziejaszków, czy ludzi utrzymujących się z podejrzanych interesów, związane są w książkach z Chwaliszewem, Grochowymi Łąkami i Garbarami. My również chcieliśmy zatopić się w ten świat!
Wyruszyliśmy w okolice niekiedy owiane złą sławą, do których nie zapuszczano się na codzienne spacery. Garbary od średniowiecza aż do XX wieku zdominowane były przez rzemieślników najcięższych i najbardziej uciążliwych profesji: garbarzy, piaskarzy, rzeźników a nawet katów. Niedaleko funkcjonowała miejska rzeźnia, port rzeczny, „wylęgarnia męt ludzkich”, jak pogardliwie zwano Zaułek Barlebena czy jedna z najsłynniejszych fabryk wódek i likierów. Te same uliczki przemierzali bohaterowie kryminałów Ćwirleja i my podczas naszej wycieczki.
Odkrywaliśmy także pochodzenie nietypowych nazw poznańskich ulic, jak Grochowe Łąki, Kurzanoga, Przepadek. Zajrzeliśmy w rejon ulicy Mostowej, do dawnych kamienic czynszowych i w okolice nieistniejącego już targowiska – Wolnicy. Najwytrwalsi mogli pod koniec wycieczki zamienić kilka słów z autorem i otrzymać dedykację na egzemplarzach swoich książek! Dziękujemy za świetną inicjatywę i obecność na wycieczce!

Tags: ćwirlej, fischer, kryminał, literacki, powieść, spacer, wycieczka