MENU

2018-09-07 Comments (0) Views: 2020 Blog

Koziołki, rury i czarcie ogony. Poznański Szlak Legend dla Dzieci

Nakładem Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu, ukazała się książka Koziołki, rury i czarcie ogony. Poznański Szlak Legend dla Dzieci. Publikacja nie jest powtórzoną kolejny raz wersją znanych opowieści dla najmłodszych, tym razem otrzymujemy znacznie więcej!

 

Sama książka to element rozbudowanego projektu Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci. Jego częścią jest również gra miejska, dzięki której podążymy śladami bohaterów opowieści (folder i mapę szlaku znajdziemy w książce) oraz legendy online w wersji audio, jako nawiązanie do dawnej gawędziarskiej formy dziś spisanych opowieści. Uzupełnieniem całości jest strona internetowa, pozwalającą rozwinąć zabawę, a w poznańskich bibliotekach dodatkowo można wypożyczyć papierowy teatr ilustracji (kamishibai).

Wróćmy na chwilę do samej książki. Znajdziemy w niej zbiór 10 opowieści zaadaptowanych przez Małgorzatę Swędrowską, która podjęła się próby znalezienia nowej formy literackiej dla znanych od lat podań. Głównym odbiorcą mają być dzieci w wieku 6-10 lat, które dorastają w innych warunkach kulturowych i cywilizacyjnych, niż ich rodzice czy dziadkowie. Krokiem w dobrym kierunku była chęć znalezienia dla tych legend odpowiedniego języka. Dzięki odświeżonej formie, dorośli też nie będą się nudzić!

Ilustracja: Joanna Bartosik, 2018. Copyright: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

Poza dobrze znanymi w regionie opowieściami o Lechu, Czechu i Rusie czy Poznańskich koziołkach, dodano zyskujące coraz większą popularność (O rogalach świętomarcińskich), lub takie, które czekają jeszcze na odkrycie (O krawcu z Chwaliszewa, O królu kruków i inne). Ważną częścią książki jest warstwa graficzna, która wchodzi w dialog z tekstem i interesująco wzbogaca przekaz. Świetne ilustracje wykonała Joanna Bartosik.

Zarówno publikację, jak i spacer po nowym Szlaku Poznańskich Legend dla Dzieci serdecznie państwu polecam. Różnorodność form przekazu i jakość wykonania, gwarantują dobrą, ciekawą zabawę i pożytecznie spędzony czas w przestrzeni miejskiej. Oficjalna premiera Szlaku odbędzie 15-16 września 2018 r. na Festiwalu Legend dla Dzieci.

 

 

 

PS

Sam projekt ma może jeden mankament, który zadecyduje o jego dalszym powodzeniu. W przestrzeni miejskiej nie pojawiły się żadne elementy wskazujące na to, że znajdujemy się na Szlaku (tabliczka, QRkod, niewielki odlew postaci-rzeźba, „potykacz”, drogowskaz itp.), a w poszczególnych lokalizacjach w mieście nie zaznaczono w żaden sposób, że dany obiekt kryje swoją „legendarną” opowieść.

Może to spowodować, że po wyczerpaniu nakładu książki i folderów z grą miejską, szlak zostanie zapomniany lub zmarginalizowany. Zresztą już teraz o jego istnieniu dowiedzą się tylko ci, którzy trafią na promocję szlaku lub zajrzą do Bramy Poznania, CIT lub na internetowe strony miasta. Cała reszta, czyli większość przyjezdnych i mieszkańców, spacerujących po Starym Mieście o szlaku się nie dowie. Szkoda. Dlatego ruszajcie na szlak, póki jeszcze nie został zatarty!

Tags: , , , , , ,

Comments are closed.