MENU

2023-07-14 Comments (0) Views: 213 Blog

Jak zostać przewodnikiem po Poznaniu?

Każdy z nas ma wyobrażenie na temat tego, czym zajmuje się przewodnik turystyczny. Wiemy, jakie powinien posiadać cechy i umiejętności, zdajemy sobie sprawę, że ma szeroką wiedzę na temat swojego miasta. Dobry przewodnik potrafi przede wszystkim zainteresować swoich odbiorców. Co jednak trzeba zrobić, aby zdobyć niezbędne kompetencje i móc powiedzieć o sobie, że jest się przewodnikiem po danym mieście?

Czy jest to osobny zawód czy możne dorywcze zajęcie, a może po prostu hobby? Czy istnieją szkoły dla przewodników? Czy trzeba zdać egzaminy państwowe i prowadzić własną firmę, aby rozliczać się z klientami? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Przewodnik – nie ma takiego zawodu! W takim razie kto oprowadza mnie po mieście?!

Kilka lat temu w polskim prawie wprowadzono deregulację dotyczącą rozmaitych zawodów. W przypadku zawodu przewodnika oznaczało to zniesienie konieczności kończenia specjalnych kursów i zdawania egzaminów przed państwową komisją. Od tej pory każdy może w dowolnej chwili stanąć np. na Starym Rynku w Poznaniu i świadczyć usługi przewodnika. Wystarczy, że czuje się gotowy lub ma na to ochotę. Co więcej, może tego samego dnia pojechać do Warszawy, Krakowa czy Gdańska i tam również obwieścić światu, że oto jest przewodnikiem po tych właśnie miastach. Poprzez deregulację zlikwidowano bowiem wszystkie najważniejsze wymogi, które wcześniej dopuszczały kandydatów do zawodu przewodnika miejskiego.

Dla osób chcących zostać przewodnikami, to pozornie spore ułatwienie. Nie trzeba wydawać pieniędzy na kursy i stresować się egzaminami. Pojawia się jednak pytanie, jak w takim razie sprawdzić, czy jesteśmy dobrze przygotowani do wykonywania tego zawodu? Czy to czego nauczyłem się w domu na pewno wystarczy? A co pokazać klientowi, który pyta o nasze kwalifikacje, skoro żadna instytucja nie wydaje już legitymacji i świadectw?

Również na klientów czekają nowe zagrożenia. Od dziś rezerwując usługę przewodnika, nie mamy pewności, czy dana osoba ukończyła jakiś kurs i czy jej kompetencje są na właściwym poziomie. Nasz przewodnik mógł znakomicie przygotować się do zawodu samodzielnie, ale czy na pewno to zrobił? Ostatecznie stronę internetową może posiadać dziś każdy i wpisać na niej dowolne treści.

Jak widać, w nowej sytuacji prawnej zarówno na kandydatów na przewodników, jak i na ich klientów czekają różne pułapki. Klient w zasadzie nie wie, kto oprowadza go po mieście, bo przewodnik nie posiada formalnych potwierdzeń swoich kwalifikacji, z kolei przewodnik może mieć problem z uwiarygodnieniem się wobec swoich klientów.

Wybierz właściwy kurs

Sytuacja nie jest jednak beznadziejna, ponieważ organizacje, które organizowały kursy na przewodników miejskich po Poznaniu (np. VisitPoznań), najczęściej nadal to robią. Kandydatów jest mniej nawet o 60%, więc wzrosły ceny, ale jeśli nie jest to przeszkodą, warto o takiej inwestycji pomyśleć.

Na dobrym kursie kandydat na przewodnika zostanie wyposażony nie tylko w wiedzę, ale dowie się również, jak dobrze wykonywać nowy zawód. W ramach metodyki nauczy się pracy z grupą, reagowania na trudne sytuacje, a nawet spotka się z logopedą. Bardzo ważna jest także umiejętność układania właściwego programu zwiedzania. Co innego zaproponujemy grupie dziecięcej, a co innego pielgrzymkowej. Inne atrakcje możemy pokazać grupie z Niemiec, inne grupie z Hiszpanii. Dobrzy instruktorzy podzielą się z nami swoim doświadczeniem.

Współczesne kursy dzielą się zasadniczo na dwa typy: właściwe kursy, które przypominają te sprzed deregulacji i obejmują pełne spektrum zagadnień i kompetencji związanych z zawodem przewodnika. Są dość długie, trwają kilka miesięcy, a dla ich organizatorów przewodnik to ambasador własnego miasta, osoba, która posiada wiedzę nie tylko o najpopularniejszych atrakcjach turystycznych. Drugi typ to kursy organizowane przez firmy, które szkolą pracowników na własne potrzeby i ich również nazywają przewodnikami miejskimi. To najczęściej krótkie kursy, nastawione na szybkie przygotowanie pracownika przekazującego te same treści w najpopularniejszych miejscach. Najczęściej oferują skrypt lub ukazują jakiś schemat działania, ale nie przekazują pogłębionej wiedzy i pobawione są zajęć z metodyki, układania tras, wyznaczania trasy autokaru itd.

Dobrowolny sprawdzian

W Poznaniu można dodatkowo zdać dobrowolny egzamin organizowany przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną, czyli jednostkę działającą przy Urzędzie Miasta. Zdany egzamin nie nadaje formalnie żadnych uprawnień (bo takich już nie ma), ale jest potwierdzeniem posiadanej wiedzy i oferuje kandydatowi specjalną „rekomendację”. Jest ona czymś w rodzaju polecenia, pod którym podpisuje się powołana przez PLOT komisja.

Przewodnik jest zatem rekomendowany, posiada specjalny identyfikator z logiem miasta oraz zaświadczenie zdania egzaminu. Oczywiście nawet bez tego każdy chętny może oprowadzać turystów, ale osoby chcące sprawdzić swoje przygotowanie, mogą teraz przynajmniej spróbować swoich sił. Zdany egzamin to na pewno wielka satysfakcja. Dobry kurs powinien przygotować kandydata do takiego właśnie, zewnętrznego egzaminu.

Tags: , ,

Comments are closed.