MENU

2019-04-13 Comments (0) Views: 1356 Blog

Wycieczka po Ratajach

Turyści zmierzający do Poznania ze wschodu lub południa Polski, wjeżdżają do miasta najczęściej fragmentem drogi ekspresowej S11. Pierwszym widocznym z okien autokaru wielkomiejskim krajobrazem jest panorama bloków z wielkiej płyty – poznańskie Rataje. Zorientowanym w dawnym języku polskim, jedynie nazwa może sugerować, że zamieszkiwana dziś przez prawie 100 000 osób dzielnica, niedawno była podmiejską wsią.

Jeszcze 50 lat temu samochód przejeżdżał tędy raz na pół godziny, a okolica składała się z ciągnących się wzdłuż szosy gospodarstw i należących do nich pól uprawnych oraz sadów owocowych. Kilka lat po II wojnie światowej, zdecydowano, że dawną wieś należy zurbanizować. Chodziło m.in. o poprawę warunków mieszkaniowych lokatorów śródmieścia i pomieszczenie nowych mieszkańców, którzy masowo przybywali do miasta.

Budowę bloków rozpoczęto w 1966 r., równocześnie powstawała infrastruktura drogowa, usługowa, sklepy, szkoły, w końcu zieleń osiedlowa. Przed architektami stanęło niezwykłe wyzwanie: zagospodarowanie 2100 ha i budowa domu dla ponad 120 000 ludzi. Na użytek budowy osiedli, wymyślono nawet specjalny typ wielkiej płyty ratajskiej.

Jaki ostatecznie efekt przyniosły gigantyczne plany? Czy założenia architektów zostały zrealizowane? I czy wycieczka po osiedlu podobnym do innych w całej Polsce, może być atrakcyjnym tematem na spacer z przewodnikiem?

O tym mogli przekonać się uczestnicy wycieczki po Ratajach, którą miałem przyjemność poprowadzić na zaproszenie Wydawnictwa Miejskiego Posnania. W kwietniu 2019 r. ukazał się nowy tom Kroniki Miasta Poznania – „Blokowiska”, który serdecznie państwu polecam. Mieszkania z wielkiej płyty, pomimo, że są domem dla ok. 30% Polaków, nadal pozostają tematem niedocenionym i nieodkrytym.

Comments are closed.