MENU

2020-06-20 Comments (0) Views: 1174 Blog

Przewodnik w telewizji z okazji Dnia Leniwych Spacerów + trasa turystyczna: Zielony Poznań

Z okazji Dnia Leniwych Spacerów, zostałem zaproszony do programu TVP3 Witaj Wielkopolsko!, aby opowiedzieć o pracy przewodnika po Poznaniu. Program ma format telewizji śniadaniowej, dlatego wypowiedź nie mogła być zbyt obszerna, ale tym z państwa, którzy dopiero szukają przewodnika, umożliwi poznanie mnie i tego, czym się zajmuję :).

Nagranie znajduję się pod adresem: https://poznan.tvp.pl/36637083/witaj-wielkopolsko (nagranie z dnia 19.06.2020, od minuty 47:00)

Tu na blogu, chciałbym polecić dodatkową trasę wszystkim tym, którzy naprawdę mają czas na leniwe spacerowanie i w Poznaniu mogą zostać dłużej, niż jeden dzień. Wątkiem przewodnim będzie przyroda we wszystkich odsłonach.

Czy spodziewalibyście się, że w sercu prawie milionowej aglomeracji jest jej tak wiele? Oto dowody…


ZIELONY POZNAŃ:

  1. Zacznij dzień w ogrodzie! W Poznaniu nie musisz posiadać własnego przydomowego ogródka lub specjalnej działki. Po prostu wybierz się do wspaniałego Ogrodu Botanicznego lub nieodkrytego przez wielu Ogrodu Dendrologicznego. Ten pierwszy to 22 ha zieleni podzielone na dziesięć działów tematycznych, ścieżki edukacyjne oraz spotkania kulturalne i wydarzenia artystyczne. Przed wizytą w Ogrodzie Botanicznym warto sprawdzić aktualny kalendarz spotkań i wydarzeń. Drugi z ogrodów, prowadzony przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu pełni głównie funkcje dydaktyczne, ale każdy fan przyrody lubi dowiadywać się o niej czegoś nowego.

  2. Rusz do lasu i poszukaj śladów kosmicznych opadów w Rezerwacie Meteoryt Morasko. Na przyrodnicze ukształtowanie tego terenu wpłynęły uderzenia meteorytów, po których pozostały widoczne do dziś kratery. Spadek meteorytów nastąpił kilka tysięcy lat temu, gdy nie było jeszcze Poznania i poznaniaków😊. W 2012 roku odkryto tu największy meteoryt w Polsce o wadze 261.2 kg. Największy krater ma dziś około 60 metrów średnicy, a wokół urządzono specjalną ścieżkę edukacyjną. Spacer odbywamy po lesie w sąsiedztwie najwyższego wzniesienia w Poznaniu – Góry Moraskiej (153,8 m n.p.m.).

  3. Przenieś się w tropiki i odwiedź Palmiarnię Poznańską. To największa i najstarsza w Polsce instytucja tego typu. Atmosfera miejsca jest jedyna w swoim rodzaju. Przeniesiesz się w różne strefy klimatyczne bez oglądania się na pogodę na zewnątrz. Przygotuj się na podróż po lesie tropikalnym, sawannie, strefie klimatu śródziemnomorskiego. Na swojej drodze spotkasz akwaria i woliery z ptakami, a także rośliny owadożerne. Dobra rada: nie zrywaj i nie jedz napotkanych po drodze bananów i nie siadaj na fotelu teściowej (czym jest, dowiesz się na miejscu). Palmiarnia to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Poznania.

  4. Odwiedź jedno z jezior poznańskich: Maltańskie, Kierskie, Strzeszynek lub Rusałkę. Każde z nich oferuje inne atrakcje. Jeśli chcesz pozostać w centrum miasta – wybierz Maltę, czyli centrum sportu i rekreacji, otoczone drogami rowerowymi. Jeśli chcesz popływać łodzią – Jezioro Kierskie; poleżeć na plaży i wskoczyć od czasu do czasu do wody – Jezioro Strzeszynek. Na spacer w zieleni nad wodą – poleca się Jezioro Rusałka.

  5. Poznań to chyba jedyne miasto w Europie z dwoma ogrodami zoologicznymi. Właściwym zoo jest dzisiejsze Nowe Zoo położone na ok. 120 ha powierzchni, w którym dzikie zwierzęta znalazły swój nowy dom. Spotkasz tam duże i egzotyczne zwierzęta, np. w najnowocześniejszej w Europie słoniarni. Mniejszym, pamiętającym czasy 1875 r. (!) jest Stare Zoo, położone niemalże w centrum miasta. Zobaczymy tam głównie niewielkie zwierzęta gospodarskie, płazy, gady i ptaki.

  6. Masz jeszcze siłę? Wybierz się do któregoś z czterdziestu poznańskich parków. Najbardziej znane to park Cytadela (ok. 100 ha), który powstał na terenie dawnego fortu artyleryjskiego, dlatego oprócz urządzonego z rozmachem wielkomiejskiego parku, spotkamy tam ślady przeszłości w postaci pozostałości dawnych fortów oraz muzea: Uzbrojenia oraz Armii Poznań. Ślicznym parkiem jest położony w willowej dzielnicy Poznania park Sołacki, a zabytkowy park Wilsona sąsiaduje z Palmiarnią. W niewielkim parku Mickiewicza masz możliwość zobaczenia pocztówkowego widoku na Operę i poleżenia na kocu w centrum miasta.

  7. Jeśli jeszcze od zieleni nie zakręciło ci się w głowię, wybierz ścieżkę w koronach drzew niedaleko poznańskiej Malty, lub park linowy Pyrland albo wieżę widokową na poznańskich Szachatach, pięknym terenie zielonym, położonym na miejscu dawnych glinianek i cegielni. Uważaj, po takim spacerze, nie zawsze chce się wracać na ziemię…

Do zobaczenia w Poznaniu!

Tags: , , , , , , ,

Comments are closed.