MENU

2016-05-11 Comments (0) Views: 21790 Blog i strona główna - Kostki

Poznański TOP 10!

Miejsca i atrakcje turystyczne, które każdy powinien zobaczyć! Zaplanuj zwiedzanie Poznania z naszymi propozycjami:

Poznan, Posen market square, old town, Poland. Town hall and colourful historical buildings.

Stary Rynek z widokiem na Ratusz i domki budnicze

1) Stary Rynek

– to najważniejszy adres w mieście. Tu znajduje się przepiękny renesansowy Ratusz, malownicze domki budnicze, a pomiędzy nimi pręgierz z figurą kata – dawne miejsce wykonywania kar, a dziś ulubiony punkt spotkań poznaniaków. Na wieży ratuszowej trykają się słynne poznańskie koziołki – punktualnie o godz. 12:00! Rynek otaczają kamienice mieszczańskie, wśród których można odnaleźć i pałace, jak ten z pelikanem na dachu, czyli Pałac Działyńskich. W czterech rogach Rynku stoją fontanny, w tym jedna barokowa, a woda leje się także ze studzienki bamberki – jednego z symboli miasta.  Urokliwy Stary Rynek to skupisko atrakcji turystycznych, a także restauracji i pubów.

Archcathedral Basilica of St. Peter and St. Paul, Poznan, Poland

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu

2) Ostrów Tumski

– miejsce, w którym rozpoczęły się dzieje Poznania i Polski! Wyspa Tumska z pierwszą polską katedrą, przypomina o 1050-letniej historii naszego miasta i państwa. Najdawniejsze dzieje Poznania i Polski są ze sobą nierozerwalnie splecione! W podziemiach katedry zobaczyć można fragmenty wczesnoromańskich i romańskich murów oraz relikty nagrobków pierwszych władców Polski. Ostrów Tumski to dawny gród-rezydencja Mieszka I oraz siedziba pierwszego biskupa Polski – Jordana. Tu pochowano pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego i zbudowano piękny Pałac Arcybiskupi. Działa tu także Rezerwat Archeologiczny – Genius Loci, prezentujący fragmenty umocnień grodowych z czasów Mieszka I, a tuż obok znajduje się jedno z najstarszych Muzeów Archidiecezjalnych z ciekawą kolekcją sztuki sakralnej. Po sąsiedzku, na Śródce, działa z kolei jedna z najnowocześniejszych atrakcji miasta – Brama Poznania (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego). Ostrów Tumski to najlepszy miejsce na rozpoczęcie wycieczki po Poznaniu!

Zamek Cesarski w Poznaniu

Zamek Cesarski w Poznaniu

3) Dzielnica Cesarska

– przeniesiemy się tu do Poznania z czasów polsko-pruskich. Monumentalne budynki przypomną nam o tym, że Poznań to także miasto-rezydencja cesarza niemieckiego Wilhelma II. Centralnym punktem dzielnicy jest więc Zamek Cesarski, dziś mieszczący największe centrum kultury w regionie. Część wnętrz zachowała unikalny wystrój z czasów II wojny światowej. Wokół znajdują się okazałe gmachy Teatru Wielkiego – Opery Poznańskiej, Rektoratu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Collegium Maius, Filharmonii Poznańskiej, Akademii Muzycznej oraz dwa krzyże – pomnik ofiar Czerwca ’56. Spacer po Dzielnicy Cesarskiej można zakończyć w jednym z 4 znajdujących się wokół parków!

Fara Poznańska - Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu

Fara Poznańska

4) Fara i dawne kolegium jezuickie

– ten barokowy kościół wybudowany przed wiekami przez Jezuitów jest dziś jedną z największych atrakcji Poznania. Świątynia zajmuje całą perspektywę ulicy Świętosławskiej, ale najwspanialszy widok przedstawiają wnętrza, dlatego koniecznie zajrzyj do środka! Okazałe, pięknie dekorowane nawy zachwycają odwiedzających bogactwem formy i zdobieniami. Dziś bazylika kolegiacka przyciąga również melomanów, miłośników muzyki organowej, a to za sprawą wyjątkowego instrumentu stworzonego przez Friedricha Ladegasta. Fara poznańska jest uznawana za jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce.

Tuż przy Farze stoi gmach dawnego kolegium jezuickiego, dawniej jednej z najlepszych szkół w państwie. Jej pierwszym rektorem był Jakby Wujek – autor znanego przekładu Biblii na język polski. Znajdowało się tu także doskonale wyposażone obserwatorium astronomiczne. Później budynek zaczął pełnić funkcje administracyjne i tak jest do dziś. Obecnie budynki stanowią siedzibę Urzędu Miasta Poznania, to właśnie tu pracują prezydent oraz miejscy radni.

Jezioro Maltańskie w Poznaniu

Jezioro Maltańskie w Poznaniu

5) Malta

– tereny wokół Jeziora Maltańskiego są ulubionym miejscem osób lubiących aktywny wypoczynek i zabawę. To centrum sportu i rekreacji oddalone niecały kilometr od Starego Rynku. To także ulubione miejsce rozrywki dzieci i uczniów, którzy mają tu do dyspozycji kolejkę górską, zjeżdżalnię z pontonami, mini golfa, place zabaw czy szkołę małego kierowcy. Najchętniej jednak w podróż wybieramy się kolejką wąskotorową Maltanka, aż do poznańskiego Nowego Zoo. Przy jeziorze powstał także największy kompleks basenów rekreacyjnych w Polsce – Termy Maltańskie.

Stary Browar Poznań

Stary Browar

6) Stary Browar

– kto w Poznaniu ma ochotę na zakupy lub poznanie biznesowego oblicza miasta – nie zawiedzie się! Stary Browar otrzymał prestiżowy tytuł najlepszego centrum handlowego świata(!) w kategorii centrów średniej wielkości. Zrobisz tam nie tylko zakupy, ale przy okazji zwiedzisz najmłodszy symbol Poznania. Stary Browar to architektoniczna perła, ale także galeria sztuki współczesnej. Centrum handlu, sztuki i biznesu w oryginalnie urządzonej przestrzeni, powstało na miejscu dawnych XIX-wiecznych browarów Huggerów – stąd nazwa budynku. Choć dziś nie warzy się tutaj piwa, na dziedzińcu można obejrzeć największy kufel na świecie, przeznaczony do spożywania złocistego trunku. Kto zmęczy się zakupowym szaleństwem, może odpocząć w parku stanowiącym część całego kompleksu.

Palmiarnia poznańśka

Pawilon roślin wodnych Palmiarni poznańskiej

7) Palmiarnia Poznańska

– największa w Polsce i jedna z największych w Europie, od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością wśród turystów. To jeden z najstarszych ogrodów tego typu w Europie – zaczęła działać już w 1911 r.! Na ponad 4600 m2 podzielonych na 12 pawilonów, prezentuje się tu ok. 1000 gatunków roślin i prawie 200 gatunków ryb oraz innych zwierząt. Spacer po palmiarni, to wędrówka wśród roślinności z różnych stref klimatycznych. Przeniesiemy się tu do wiecznie zielonego lasu deszczowego, do tropików lub na sawannę. Podczas wędrówki zajrzymy do pawilonu specjalnie przeznaczonego do prezentacji roślin wodnych oraz pawilonu z kaktusami i innymi sukulentami. Strudzonych wędrowców ugości klimatyczna kawiarnia, a kto będzie miał ochotę na dalszy spacer wśród zieleni, zapraszamy do pięknego Parku Wilsona, w którym mieści się palmiarnia.

Rogalowe Muzuem Poznania

Mistrz rogalowy i wuja Biniu w Rogalowym Muzeum Poznania

8) Rogalowe Muzeum Poznania

– jeden z największych hitów turystycznych Poznania ostatnich lat! We wnętrzach tej niezwykłej placówki, dowiemy się, w jaki sposób powstaje najsłodszy symbol Poznania – Rogal Świętomarciński. Nie będziemy go jednak oglądać, jak eksponatu muzealnego – rogala przygotujemy wspólnie z Mistrzem Rogalowym i jego pomocnikiem Wujem Biniem! Poznamy też legendę św. Marcina i dowiemy się, w jaki sposób rogale trafiły do Poznania. Uwaga! Rogalowy pokaz prowadzony jest z niezwykłym humorem i z wykorzystaniem elementów gwary poznańskiej!

Stadion Miejski

Stadion Miejski

9) Stadion Miejski (Lech Poznań)

– znajdujący się przy ul. Bułgarskiej stadion miejski, użytkowany jest przez słynną drużynę Lecha Poznań – 8-krotnego piłkarskiego mistrza Polski. Na stadionie mogą zasiąść na raz 43 269 osoby! Nad trybunami bocznymi zawieszone są dwa największe w Polsce telebimy. Podczas zwiedzania zaglądamy jednak nie tylko na murawę oraz trybuny, ale także do szatni, sal konferencyjnych i loży vip-owskich sympatyków poznańskiego Kolejorza. Poza meczami ligowymi, na stadionie odbywały się mecze piłkarskich Mistrzostw Europy 2012 oraz liczne koncerty.

Brama Poznania ICHOT

Brama Poznania ICHOT

10) Brama Poznania (ICHOT)

– to miejsce, które za cel postawiło sobie prezentację ponad tysiącletniej historii Ostrowa Tumskiego w nowoczesny sposób i przy użyciu multimedialnych narzędzi. Mamy tu jedyną w swoim rodzaju wystawę opartą na nowych technologiach, dzięki której poznajemy dzieje wyspy katedralnej: miejsce początku Państwa Polskiego oraz najdawniejszego grodu poznańskiego. W ofercie Bramy Poznania, oprócz zwiedzania ekspozycji, znajdują się zajęcia edukacyjne dla klas szkolnych i przedszkoli.

Oczywiście nie zapominamy o wielu innych miejscach wartych poznania: Centrum Szyfrów Enigma, Nowe Zoo, Kolejka Maltanka, Jump Arena, Termy Maltańskie, Makieta Dawnego Poznania, Muzeum Narodowe, Kórnik, Rogalin i inne…

Tags: , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.